| Manufacturer Name | RACO INC |
| MfgPartNo | 203 |
| Additional Information | Applicable Standard ANSI, NEMA OS1 |
| Application | Electrical |
| Approval | UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Capacity | 22.5 Cubic Inch |
| Catalog Number | 203 |
| Certified Listed | UL Listed |
| Color | Silver |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 27100 |
| Commodity Description | Steel Outlet Boxes |
| Construction | Drawn |
| CountryOfOrigin | US |
| Cubic Capacity | 22.5 cu.in |
| DDCATEGORY | 139 |
| Depth | 1-1/2 Inch |
| Description Long | 4 in. Square Extension Ring, Drawn, 1-1/2 in. Deep, Eight 1/2 in. and Four 3/4 in. KO's |
| Description Marketing Copy | Extension rings provide additional cubic capicity. May be used an an outlet box fro surface conduit. Constructed from 1/16 in. pre-galvanized steel. |
| Description Short | 4 in. Square Extension Ring, Drawn, 1-1/2 in. Deep, Eight 1/2 in. and Four 3/4 in. KO's |
| Directory | CIS |
| Drawn Or Welded | Drawn |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Combination screw heads allow quick installation;Drawn construction;Eight 1/2 in. knockouts and four 3/4 in. knockouts;UL Listed;22.5 cu. in. capacity |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Certified Listed | UL Listed |
| FV Drawn Or Welded | Drawn |
| FV Wiring System | Conduit |
| Families | 139 |
| Family Description | Steel Outlet Boxes |
| Fire Resistance | Yes |
| Height | 4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4SQ EXTENSION DRWN 1-1/2 DEEP 1/2-3/4 KO;4SQ 1-1/2D EXT COMB KO |
| Item Number | 90203 |
| Knockout Size | (8) 1/2 Inch Conduit Sides, (4) 3/4 Inch Conduit Sides |
| Knockouts | 1/2 in;3/4 in |
| Long Description | SQUARE BOX EXTENSION RING, DRAWN TYPE; PRE-GALVANIZED SHEET STEEL MATERIAL; 4 INCH; 4 INCH; 1-1/2 INCH; UL 514A, CSA C22.2 APPROVAL; 50 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 22.5 CUBIC INCH CAPACITY |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel;Pre-Galvanized Sheet Steel |
| Mounting | No bracket |
| Noun | * |
| Number Of Knockouts | 12 |
| Packaging Type | No Packaging |
| Pallet Quantity | 2750 |
| Product Description | 4SQ 1-1/2D EXT COMB KO |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | 4 in. Square Extension Ring, Drawn, 1-1/2 in. Deep, Eight 1/2 in. and Four 3/4 in. KO's |
| Product Type | Steel Box |
| ProductLine | RACO |
| Size | 4 in |
| Special Features | Combination screw heads provide for faster installation |
| Standard | UL Listed |
| Standard Package | 50 per Carton |
| Type | Extension Ring;Drawn |
| UNSPSC | 39121320 |
| UPC | 05016990203 |
| Vendor Name | RACO INC |
| Vendor Number | 050169 |
| Vendor Short Name | RACO |
| Width | 4 Inch |
| Wiring System | Conduit |