| Manufacturer Name | RACO INC |
| MfgPartNo | 233 |
| Additional Information | Voltage Rating 600 Volt; Application Wall/Ceiling for Lighting Fixture, Switch/Receptacle; Applicable Standard ANSI, NEMA OS1 |
| Application | Electrical |
| Approval | UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Capacity | 30.3 Cubic Inch |
| Catalog Number | 233 |
| Certified Listed | UL Listed |
| Color | Silver |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 27100 |
| Commodity Description | Steel Outlet Boxes |
| Construction | Welded |
| CountryOfOrigin | US |
| Cubic Capacity | 30.3 in3 |
| DDCATEGORY | 139 |
| Depth | 2-1/8 Inch |
| Depth Maximum | 2.125 in |
| Depth Minimum | 2.125 in |
| Description Long | & Eight 1 in. KO's;2-1/8 in. Deep;4 in. Square Box;Two 1/2 in.;Two 3/4 in.;Welded |
| Description Marketing Copy | Designed to enclose electrical wiring;receptacles or lighting fixtures. Constructed from 1/16 in. pre-galvanized steel. 8-32 cover mounting screws assembled.;switches |
| Description Short | & Eight 1 in. KO's;2-1/8 in. Deep;4 in. Square Box;Two 1/2 in.;Two 3/4 in.;Welded |
| Directory | CIS |
| Drawn Or Welded | Welded |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Combination screw heads allow quick installation;Welded construction;Eight 1 in.;Two 3/4 in. and Two 1/2 in. KO's;UL Listed;30.3 cu. in. capacity;Acceptable in 2-hour fire rated walls |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | UL Listed |
| FV Drawn Or Welded | Welded |
| FV Wiring System | Conduit |
| Families | 139 |
| Family Description | Steel Outlet Boxes |
| Fire Resistance | Yes |
| Height | 4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4SQ BOX WELDED 2-1/8 DEEP 1/2-3/4-1 KO;4SQ 2-1/8D BOX 1IN KO |
| Item Number | 90233 |
| Knockout Location | (5) Bottom, (8) Sides |
| Knockout Size | (3) 1/2 Inch Conduit Bottom, (2) 3/4 Inch Conduit Bottom, (8) 1 Inch Conduit Sides |
| Knockouts | True |
| Long Description | SQUARE BOX, WELDED, RAISED GROUND TYPE; PRE-GALVANIZED SHEET STEEL MATERIAL; 4 INCH; 4 INCH; 2-1/8 INCH; UL 514A, CSA C22.2 APPROVAL; 25 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 30.3 CUBIC INCH CAPACITY |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel;Pre-Galvanized Sheet Steel |
| Mounting | No bracket |
| Noun | * |
| Number Of Knockouts | 13 |
| Packaging Type | No Packaging |
| Pallet Quantity | 1750 |
| Product Description | 4SQ 2-1/8D BOX 1IN KO |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | & Eight 1 in. KO's;2-1/8 in. Deep;4 in. Square Box;Two 1/2 in.;Two 3/4 in.;Welded |
| Product Type | Steel Box |
| ProductLine | RACO |
| Raised Ground | No |
| Size | 4 in |
| Special Features | Combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation |
| Standard | UL Listed |
| Standard Package | 25 per Carton |
| Type | Box;Welded, Raised Ground |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 05016990233 |
| Vendor Name | RACO INC |
| Vendor Number | 050169 |
| Vendor Short Name | RACO |
| Width | 4 in;4 Inch |
| Wiring System | Conduit |