| Manufacturer Name | RACO INC |
| MfgPartNo | 779 |
| Additional Information | Applicable Standard ANSI, NEMA OS1 |
| Application | Electrical |
| Approval | UL (Canada and US), UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Box Size | 4 Inch x 4 Inch |
| Capacity | 8.8 Cubic Inch |
| Catalog Number | 779 |
| Certified Listed | cULus Listed |
| Color | Silver |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 27700 |
| Commodity Description | Bar Hangers & Outlet Box Accy |
| Construction | Drawn |
| CountryOfOrigin | CN |
| Cubic Capacity | 8.8 cu.in |
| DDCATEGORY | 1139 |
| Description Long | 4 in. Square Cover, 2-Device, 3/4 in. Raised |
| Description Short | 4 in. Square Cover, 2-Device, 3/4 in. Raised |
| Directory | CIS |
| Drawn Or Welded | Drawn |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| FEATURES Bullets | Angled mounting slots compensate up to 12 degrees for box misalignment |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Certified Listed | cULus Listed |
| FV Drawn Or Welded | Drawn |
| Families | 1139 |
| Family Description | Bar Hangers & Outlet Box Accy |
| Finish | Unpainted |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4SQ MUD RING TWO DEVICE - RAISED 3/4;4IN SQ 3/4D 2G SW RING |
| Item Number | 90779 |
| Long Description | SQUARE BOX COVER, RAISED, DRAWN, MUD RING, TILE TYPE; 0.0625 INCH PRE-GALVANIZED STEEL MATERIAL; UL (CANADA AND US), UL 514A, CSA C22.2 APPROVAL; 50 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 8.8 CUBIC INCH CAPACITY; 4 INCH X 4 INCH BOX SIZE; (2) DEVICE OPENING TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | 779;0.0625 Inch Pre-Galvanized Steel |
| Noun | * |
| Number Of Outlet | 2 |
| Opening Type | (2) Device |
| Packaging Type | No Packaging |
| Pallet Quantity | 6250 |
| Product Description | 4IN SQ 3/4D 2G SW RING |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | 4 in. Square Cover, 2-Device, 3/4 in. Raised |
| Product Type | Cover |
| ProductLine | RACO |
| Raised | 3/4 Inch |
| Raised Height | 0.75 in |
| Shape | Square |
| Size | 0.75 in x 4 in x 4 in |
| Special Features | For two wiring devices; angled mounting slots allow for correction of box misalignment |
| Standard | cULus Listed |
| Standard Package | 50 per Carton |
| Type | Mud Ring;Raised, Drawn, Mud Ring, Tile |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC | 05016990779 |
| Vendor Name | RACO INC |
| Vendor Number | 050169 |
| Vendor Short Name | RACO |