| Manufacturer Name | RITTAL LLC |
| MfgPartNo | 3304540 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | RITTAL[R] |
| Catalog Number | 3304540 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36810 |
| Commodity Description | Enclosure Air Conditioners |
| Connection Type | PLUG CONNECTOR TERMINAL |
| Cooling Capacity | 3400/3600 BTU/HR (DIN 3168 AT L35 L35), 2700/2860 BTU/HR (DIN 3168 AT L35 L50) |
| Cooling Coefficient | 1.8 |
| Current Rating | 2.5/2.6 AMPERE |
| DDCATEGORY | 1986 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 1/12, IP34/54 |
| Enclosure Finish | RAL 7035 LIGHT GRAY |
| Families | 1986 |
| Family Description | Enclosure Air Conditioners |
| Frequency Rating | 50/60 HZ |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | ENCLOSURE |
| InvoiceDescription | AC 3753 BTU 460V 3 PH 60HZ TYPE12 STEEL;3600BTU 460V W/M A/C |
| Item Number | 00012 |
| Long Description | WALL MOUNT AIR CONDITIONER, 15.75 INCH W X 10.24 INCH D X 37.4 INCH H SIZE; 50/60 HZ FREQUENCY RATING; PLUG CONNECTOR TERMINAL CONNECTION TYPE; ENCLOSURE INSTALLATION; 3 PHASE(S); 400 V AT 50 HZ, 460 V AT 60 HZ VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Model | SK |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 3 |
| Operating Temperature | 68 TO 131 DEG F |
| Power Rating | 580/650 W (DIN 3168 AT L35 L35), 660/740 W (DIN 3168 AT L35 L50) |
| Product Description | 3600BTU 460V W/M A/C |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Air conditioners |
| ProductLine | RTL |
| Size | 15.75 INCH W X 10.24 INCH D X 37.4 INCH H |
| Temperature Control Type | MICROPROCESSOR CONTROLLER |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC | 63988900012 |
| Vendor Name | RITTAL CORPORATION |
| Vendor Number | 639889 |
| Vendor Short Name | RTL |
| Voltage Rating | 400 V AT 50 HZ, 460 V AT 60 HZ |
| WEIGHT | 88.2 LB |