| Manufacturer Name | SIEMENS |
| MfgPartNo | 6ES73221HH010AA0 |
| Additional Information | Overall Dimension 40 Millimeter Width x 120 Millimeter Depth x 125 Millimeter Height |
| Application | Optically Isolated;SIMATIC S7-300 Distributed I/O Module |
| Backplane Output Current | 100 Milliamp at 5 Volt DC |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 6ES73221HH010AA0 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 49500 |
| Commodity Description | Programmable Logic & Automation Output Modules |
| Connection Cables | 20-pin front connector;shielded/unshielded |
| CountryOfOrigin | DE |
| DDCATEGORY | 2209 |
| Directory | CIS |
| Families | 2209 |
| Family Description | Programmable Logic & Automation Output Modules |
| Height | 0.19370 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Signal | Load voltage 60;Backplane 40 |
| InvoiceDescription | SIMATIC S7-300, DIGITAL OUTPUT, SM 322;OPT MODULE |
| Isolation | Optocoupler tested with 500;Galvanic Isolation |
| Item Number | 17099 |
| Length | 4.72440 in |
| Long Description | DIGITAL OUTPUT MODULE, AC/DC TYPE; 8 AMP AT 60 DEG C MAX. OUTPUT CURRENT PER MODULE; 2 AMP MAX. OUTPUT CURRENT PER OUTPUT; SIMATIC S7-300 DISTRIBUTED I/O MODULE APPLICATION; RELAY OUTPUT CONFIGURATION; 230 VOLT AC, 120 VOLT DC OUTPUT VOLTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum Output Current Per Module | 8 Amp at 60 Deg C |
| Maximum Output Current Per Output | 2 Amp |
| Model | 6ES7 |
| Mounting | Screw/Spring-type Mounting |
| Noun | * |
| Number Of Channels | 8 |
| Number Of Outputs | 16 |
| Operating Temperature Maximum | 104.00000 F |
| Operating Temperature Minimum | 32.00000 F |
| Output Configuration | Relay |
| Output Signal | 2, 2.4, 5, 0.5 |
| Output Voltage | 230 Volt AC, 120 Volt DC |
| Power Supply | Backplane bus and load voltage L+ |
| Product Description | OPT MODULE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Programmable Logic Controller Module |
| ProductLine | SIEM |
| Type | s7-300 Digital output SM 322;AC/DC |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC | 66264317099 |
| Vendor Name | SIEMENS AUTOMATION |
| Vendor Number | 662643 |
| Vendor Short Name | SIEM2 |
| Width | 1.57480 in |