| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HF361RL |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HF361RL |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31310 |
| Commodity Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Connection | MECHANICALLUGS |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 30 AMPERE |
| DDCATEGORY | 1706 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA3R;NEMA 3R |
| Families | 1706 |
| Family Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Provision | FUSIBLE |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS FUS 3P3W 600V 30A N3R OSIZE;30A3P600V FUS SFTY SW |
| Item Number | 50255 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY TYPE; NEMA 3R ENCLOSURE; 30 AMPERE CURRENT RATING; 3 POLE(S); NO NEUTRAL TYPE; 600 V AC VOLTAGE RATING; FUSIBLE FUSE PROVISION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Mounting | SURFACE |
| Neutral Type | NO |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10k |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Product Description | 30A3P600V FUS SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Special Features | OVERSIZEDENCLOSURE |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;HEAVY DUTY |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364350255 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |