| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HF362SPN |
| AC Voltage Rating | 240/480/600 VAC |
| Additional Information | WITH PYLE NATIONAL RECEPTACLE |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | PROTECTIONOFHEAVYDUTYPORTABLEEQUIPMENT |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HF362SPN |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31310 |
| Commodity Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Connection | INTERLOCKEDPLUG |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 60 AMPERE |
| DC Voltage Rating | 250 VDC |
| DDCATEGORY | 1706 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA4X;NEMA 3R/3S/12 |
| Enclosure Material | 17 GAUGE 304 STAINLESS STEEL |
| Families | 1706 |
| Family Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Provision | FUSIBLE |
| Fuse Type | CLASS H/R/J |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS FUS 3P3W 600V 60A N4X PYLE;3P 60A 600V SFTY SW |
| Item Number | 50210 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY SAFETY TYPE; 9.94 INCH W X 10.4 INCH D X 19.31 INCH H SIZE; 17 GAUGE 304 STAINLESS STEEL ENCLOSURE MATERIAL; 3 WIRE(S); UL APPROVAL; NEMA 3R/3S/12 ENCLOSURE; 60 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting | SURFACE |
| Neutral Type | NO |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Cycles | 10k |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Power Rating | 7 1/2 HP AT 240 VAC 3 PHASE, 15 HP AT 480/600 VAC 3 PHASE (STANDARD), 15 HP AT 240 VAC 3 PHASE, 30 HP AT 480 VAC 3 PHASE, 50 HP AT 600 VAC 3 PHASE (MAXIMUM); 10 HP AT 250 VDC |
| Product Description | 3P 60A 600V SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Size | 9.94 INCH W X 10.4 INCH D X 19.31 INCH H |
| Special Features | ACCEPTSPYLE-NATIONALQuelArcPLUGS |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;HEAVY DUTY SAFETY |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364350210 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |