| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HF363 |
| AC Voltage Rating | 480/600 Volt |
| Additional Information | Number of Fuses 3; Application Grounded Wye System Service Entrance Equipment; Applicable Standard NEMA KS-1-1990, CBC |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS |
| Approval | UL 98 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HF363 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31310 |
| Commodity Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Connection | MECHANICALLUGS |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 100 Ampere |
| DC Voltage Rating | 250/600 V |
| DDCATEGORY | 1706 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA1;NEMA 1 |
| Families | 1706 |
| Family Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Provision | Fusible |
| Fuse Type | Class H/J/R/T, Time Delay |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS FUS 3P3W 600V 100A N1;3P 600V 100A SFTY SW |
| Item Number | 15102 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY TYPE; 12.01 INCH WIDTH X 10.17 INCH DEPTH X 23.15 INCH HEIGHT SIZE; 3 WIRE(S); UL 98 APPROVAL; NEMA 1 ENCLOSURE; 100 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Model | HF |
| Mounting | SURFACE |
| Neutral Type | No |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Cycles | 10k |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Power Rating | 5 HP at 480 Volt AC, 15 HP at 600 Volt AC 1-Phase, 25 HP at 480 Volt AC, 30 HP at 600 Volt AC 3-Phase (Standard), 20 HP at 480 Volt AC, 40 HP at 600 Volt AC 1-Phase, 60 HP at 480 Volt AC, 75 HP at 600 Volt AC 3-Phase (Maximum for Time Delay Fuse), 20 HP a |
| Product Description | 3P 600V 100A SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Size | 12.01 Inch Width x 10.17 Inch Depth x 23.15 Inch Height |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;Heavy Duty |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364315102 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |