| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HF363JCH |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | Applicable Standard NEMA KS-1, CBC; Application Service Entrance Equipment, Welder, Infrared Oven, Batch Feeder, Portable Conveyor, Assembly Line Fixture and Tool, Refrigerator, Truck, Under Load or Fault Condition |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | PROTECTIONOFHEAVYDUTYPORTABLEEQUIPMENT |
| Approval | UL 98, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SPEEDFAX |
| Catalog Number | HF363JCH |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31310 |
| Commodity Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Connection | INTERLOCKEDPLUG |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 100 Ampere |
| DDCATEGORY | 1706 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA12;NEMA 12/3R/3S |
| Families | 1706 |
| Family Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Provision | Fusible |
| Fuse Type | Class H/J/R/T |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS FUS 3P3W 600V 100A N12 C HIND;3P 600V 100A SFTY SW |
| Item Number | 43586 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY SAFETY TYPE; 3 WIRE(S); UL 98, CSA APPROVAL; NEMA 12/3R/3S ENCLOSURE; 100 AMPERE CURRENT RATING; 3 POLE(S); CLASS H/J/R/T FUSE TYPE; NO NEUTRAL TYPE; 600 V AC VOLTAGE RATING; FUSIBLE FUSE PROVISION; SPEEDFAX BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Model | HF |
| Mounting | SURFACE |
| Neutral Type | No |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Cycles | 10k |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Product Description | 3P 600V 100A SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Special Features | ACCEPTSCROUSE-HINDSArktitePLUGS |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;Heavy Duty Safety |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364343586 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |