| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HNF361JCHW |
| Additional Information | INCLUDES CROUSE HINES RECEPTACLE, VIEWING WINDOW |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | PROTECTIONOFHEAVYDUTYPORTABLEEQUIPMENT |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HNF361JCHW |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31320 |
| Commodity Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Connection | INTERLOCKEDPLUG |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 30 AMPERE |
| DDCATEGORY | 1707 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA12;NEMA 12 |
| Families | 1707 |
| Family Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Provision | NON FUSIBLE |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS NF 3P3W 600V 30A N12 C HIND WIN;30A 3P NF SFTY SW |
| Item Number | 43605 |
| Long Description | RECEPTACLE SWITCH, INTERLOCKED TYPE; 3 WIRE(S); 600 V VOLTAGE RATING; NEMA 12 ENCLOSURE; 30 AMPERE CURRENT RATING; 3 POLE(S); NON FUSIBLE FUSE PROVISION; INCLUDES CROUSE HINES RECEPTACLE, VIEWING WINDOW |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Mounting | SURFACE |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Cycles | 10k |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Product Description | 30A 3P NF SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Special Features | ACCEPTSCROUSE-HINDSArktitePLUGSVIEWINGWINDOW |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;INTERLOCKED |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364343605 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |
| Voltage Rating | 600 V |