| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HNF363 |
| AC Voltage Rating | 480/600 Volt |
| Additional Information | Application 480/600 Volt Grounded Wye System Service Entrance Equipment; Applicable Standard NEMA KS-1-1990, CBC |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS |
| Approval | UL 98 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SPEEDFAX |
| Catalog Number | HNF363 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31320 |
| Commodity Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Connection | MECHANICALLUGS |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 100 Ampere |
| DC Voltage Rating | 250/600 V |
| DDCATEGORY | 1707 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA1;NEMA 1 |
| Families | 1707 |
| Family Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Provision | Non-Fusible |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS NF 3P3W 600V 100A N1;3P 600V 100A SFTY SW |
| Item Number | 15118 |
| Long Description | NON-FUSIBLE SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY SAFETY TYPE; 11.97 INCH WIDTH X 10.17 INCH DEPTH X 23.46 INCH HEIGHT SIZE; 3 WIRE(S); UL 98 APPROVAL; NEMA 1 ENCLOSURE; 100 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Model | HNF |
| Mounting | SURFACE |
| Neutral Type | No |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Cycles | 10k |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Power Rating | 15 HP at 240 Volt AC 1 Phase, 40 HP at 240 Volt AC 3 Phase, 30 HP at 480 Volt AC 1 Phase, 75 HP at 480 Volt AC 3 Phase, 40 HP at 600 Volt AC 1 Phase, 100 HP at 600 Volt AC 3 Phase, 20 HP at 250 Volt DC |
| Product Description | 3P 600V 100A SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Size | 11.97 Inch Width x 10.17 Inch Depth x 23.46 Inch Height |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;Heavy Duty Safety |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364315118 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |