| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HNF363S |
| AC Voltage Rating | 240/480/600 V |
| Additional Information | Applicable Standard NEMA KS-1-1990, CBC; Application 480 or 600 Voltage Grounded Wye System Service Entrance Equipment |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS |
| Approval | UL 98 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SPEEDFAX |
| Catalog Number | HNF363S |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31320 |
| Commodity Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Connection | MECHANICALLUGS |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 100 Ampere |
| DC Voltage Rating | 250 V |
| DDCATEGORY | 1707 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA4X;NEMA 4/4X |
| Enclosure Material | 304 Stainless Steel |
| Families | 1707 |
| Family Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Provision | Non-Fusible |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS NF 3P3W 600V 100A N4X;3P 600V 100A SFTY SW |
| Item Number | 15212 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY SAFETY TYPE; 12.02 INCH W X 10.46 INCH D X 23.16 INCH H SIZE; 304 STAINLESS STEEL ENCLOSURE MATERIAL; 3 WIRE(S); UL 98 APPROVAL; NEMA 4/4X ENCLOSURE; 100 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel |
| Model | HNF |
| Mounting | SURFACE |
| Neutral Type | No |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Cycles | 10k |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Power Rating | 15 HP at 240 VAC, 30 HP at 480 VAC, 40 HP at 600 VAC 1-Phase, 40 HP at 240 VAC, 75 HP at 480 VAC, 100 HP at 600 VAC 3-Phase, 20 HP at 250 VDC, 50 HP at 600 VDC |
| Product Description | 3P 600V 100A SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Size | 12.02 Inch W x 10.46 Inch D x 23.16 Inch H |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;Heavy Duty Safety |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364315212 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |