| Manufacturer Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| MfgPartNo | HNF364 |
| Additional Information | Switching Capacity Active Power Rating 3 Watt |
| Ambient Temperature During Operating | 185.00000 F |
| Amperage Rating | 200 A |
| Application | DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SPEEDFAX |
| Catalog Number | HNF364 |
| Circuit Configuration | 1 or 3 Phase |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31320 |
| Commodity Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Conductor Material | Copper/Aluminum |
| Conductor Size | 6 AWG to 250 KCMIL |
| Connection | MECHANICALLUGS |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 200 Amp |
| DDCATEGORY | 1707 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA1 |
| Enclosure Material | Steel |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Families | 1707 |
| Family Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | TRUE |
| Frequency Rating Minimum | TRUE |
| Fuse Type | Class H, Class K, Class R |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HDSS NF 3P3W 600V 200A N1;3P 600V 200A SFTY SW |
| Item Number | 15119 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, NON-FUSIBLE, HEAVY DUTY TYPE; 14.62 INCH WIDTH X 6.36 INCH DEPTH X 29.9 INCH HEIGHT SIZE; COPPER/ALUMINUM CONDUCTOR MATERIAL; STEEL ENCLOSURE MATERIAL; UL APPROVAL; 480/600 VOLT AC, 250 VOLT DC VOLTAGE RATING; 200 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Model | HNF |
| Mounting | SURFACE |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 8000 |
| Operating Temperature Maximum | -20.20000 F |
| Operating Temperature Minimum | -20.20000 F |
| Operator Type | Insulating Grip |
| Power Rating | 15 HP at 240 Volt AC 1-Phase, 60 HP at 240 Volt AC 3-Phase, 50 HP at 480 Volt AC 1-Phase, 125 HP at 480 Volt AC 3-Phase, 50 HP at 600 Volt AC 1-Phase, 150 HP at 600 Volt AC 3-Phase, 40 HP at 250 Volt DC, 50 HP at 600 Volt DC |
| Product Description | 3P 600V 200A SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | SIEM5 |
| Size | 14.62 Inch Width x 6.36 Inch Depth x 29.9 Inch Height |
| Standard | UL98 |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Terminal Type | Lug |
| Type | HEAVYDUTYSWITCH;Non-Fusible, Heavy Duty |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78364315119 |
| Vendor Name | SIEMENS ELECTRICAL DISTRIBUTION PRODUCTS |
| Vendor Number | 783643 |
| Vendor Short Name | SIEM5 |
| Voltage Rating | 480/600 Volt AC, 250 Volt DC |