| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | 20MR11/T/FL35/C(FTD)-12V/55134 |
| Application | Medium Screwbase or bi-pin;Accent/Display Lighting, Ambient Lighting, Art Galleries Decorative Room Lighting, High End Retail, Highlight Heat Sensitive Merchandise, Highlight Merchandise, Hotel, Restaurant, Adjustable Downlighting, Landscape Lighting, Recessed Lighting, Strips for |
| Average Life | 4000 HR |
| Avg Life | 4,000 HR HR |
| BEAM TYPE | WFL |
| BEAMSPREAD | 38 |
| Base | GU4 Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | GU4 Bi-Pin |
| Beam Angle | 36 DEG |
| Brand Name | TRU-AIM [R] |
| Bulb | MR11 |
| COLOR TEMP | 3,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3000 K |
| CRI | 100 |
| Catalog Number | 20MR11/T/FL35/C(FTD)-12V/55134 |
| Color Rendering Index Cri | 100 |
| Color Temperature In Kelvin | 3000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71240 |
| Commodity Description | Halogen Reflector Ar, Br, Jdr, Mr Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2817 |
| Designation | 20MR11/T/FL35/C(FTD)-12V |
| Dimmable | Yes |
| Directory | CIS |
| Distribution Beam Spread | 35 Degree |
| Families | 2817 |
| Family Description | Halogen Reflector Ar, Br, Jdr, Mr Shape Lamps |
| Filament Type | Axial |
| Finish | Covered |
| Focus | WFL |
| GLASS TYPE | QUARTZ GLASS (ALSO VITREOUS SI |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 270 Lumen |
| InvoiceDescription | 20MR11TFL35CFTD 12V 10/CS 1/SKU;TUNGSTEN HALOGEN LAMP |
| Item Number | 55134 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 270 |
| Lamp Type | MR11 |
| Life In Hour | 3000 |
| Long Description | REFLECTOR HALOGEN LAMP, TUNGSTEN TYPE; 1.63 INCH OVERALL LENGTH |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Directional |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 1.63 Inch |
| PCHL0624 | Yes |
| Product Description | TUNGSTEN HALOGEN LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Halogen lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 270 |
| RATED WATTS | 20.00 W WTT |
| Rated Voltage | 12.00 V V |
| Shape | MR11 |
| Shape Designation | MR11 |
| Special Features | MR11 Lamp, Class and Filament C, AXIAL, Hard Coated Diachronic Reflector, 10 per Pack |
| Standard | FTD |
| Standard Package | 10 |
| Start Type | Instant |
| TIER CATEGORY | Other |
| Type | Halogen;Tungsten |
| UNSPSC | 39101601 |
| UPC | 04613555134 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 12.00 V V |
| Voltage Rating | 12 V;12 Volt |
| WATTS | 20.00 W WTT |
| Wattage | 20 WTT;20 Watt |