| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | 20T6.5/IF-120V/18143 |
| Additional Information | Diameter 0.813 Inch; Base Material Aluminum; Color Rendering Index 100; Color Temperature 2850 K |
| Average Life | 10000 HR |
| Avg Life | 10,000 HR HR |
| Base | Intermediate |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Intermediate |
| Bulb | T6.5 |
| COLOR TEMP | 2,850 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 2850 K |
| CRI | 100 |
| Catalog Number | 20T6.5/IF-120V/18143 |
| Color | Inside Frost |
| Color Rendering Index Cri | 100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71170 |
| Commodity Description | Incandescent Tubular T Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2812 |
| Designation | 20T6.5/IF-120V |
| Directory | CIS |
| Families | 2812 |
| Family Description | Incandescent Tubular T Shape Lamps |
| Filament Type | C8 |
| Finish | Inside Frost |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 90 Lumen |
| InvoiceDescription | 20T65IF 120V 60/CS 1/SKU;INTER LAMP |
| Item Number | 18143 |
| LUMENS | 90 |
| Lamp Type | INCANDESCENT |
| Life In Hour | 10000 |
| Long Description | TUBULAR INCANDESCENT LAMP, INSIDE FROST COLOR; 5.5 INCH OVERALL LENGTH; 120 VOLT VOLTAGE RATING; 60 STANDARD PACKAGE; 20 WATT WATTAGE; TUBULAR STYLE; INTERMEDIATE BASE TYPE; 10000 LIFE IN HOUR; T6 SHAPE DESIGNATION; 90 LUMEN INTENSITY; C8 FILAMENT TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Specialty |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 5.5 Inch |
| Product Description | INTER LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Incandescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 90 |
| RATED WATTS | 20.00 W WTT |
| Rated Voltage | 120.00 V V |
| Shape | T20 |
| Shape Designation | T6 |
| Standard Package | 60 |
| Style | Tubular |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Type | Incandescent |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC | 04613518143 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 120.00 V V |
| Voltage Rating | 120 V;120 Volt |
| WATTS | 20.00 W WTT |
| Wattage | 20 WTT;20 Watt |