| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | 25A-120V/10644 |
| Additional Information | Diameter 2.375 Inch; Light Center Length 2.5 Inch; Base Material Aluminum; Color Rendering Index 100; Color Temperature 2850 K |
| Application | General Pupose, General Illumination, Task and Accent Lighting |
| Average Life | 2500 HR |
| Avg Life | 2,500 HR HR |
| Base | Medium |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium |
| Bulb | A19 |
| COLOR TEMP | 2,850 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 2850 K |
| CRI | 100 |
| Catalog Number | 25A-120V/10644 |
| Color | Inside Frost |
| Color Rendering Index Cri | 100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71110 |
| Commodity Description | Incandescent A-Line A, P, Ps Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2806 |
| Designation | 25A-120V |
| Directory | CIS |
| Families | 2806 |
| Family Description | Incandescent A-Line A, P, Ps Shape Lamps |
| Filament Type | C9 |
| Finish | Inside Frost |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 190 Lumen |
| InvoiceDescription | 25A 120V 120/CS 4/SKU;IF A19 MED LAMP |
| Item Number | 10644 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 190 |
| Lamp Type | INCANDESCENT |
| Life In Hour | 2500 |
| Long Description | A-LINE INCANDESCENT LAMP, INSIDE FROST COLOR; 3.94 INCH OVERALL LENGTH; GENERAL PUPOSE, GENERAL ILLUMINATION, TASK AND ACCENT LIGHTING APPLICATION; 120 VOLT VOLTAGE RATING; 120 STANDARD PACKAGE; 25 WATT WATTAGE; A-LINE STYLE; MEDIUM BASE TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | General Purpose |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 3.94 Inch |
| Product Description | IF A19 MED LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Incandescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 190 |
| RATED WATTS | 25.00 W WTT |
| Rated Voltage | 120.00 V V |
| Shape | A19 |
| Shape Designation | A19 |
| Standard Package | 120 |
| Style | A-Line |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Type | Incandescent |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC | 04613510644 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 120.00 V V |
| Voltage Rating | 120 V;120 Volt |
| WATTS | 25.00 W WTT |
| Wattage | 25 WTT;25 Watt |