| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | 25A19/TG/RP-125V/11714 |
| Additional Information | Diameter 2.375 Inch; Base Material Brass; Color Rendering Index 100; Packaging Type Retail Pack |
| Average Life | 3000 HR |
| Avg Life | 3,000 HR HR |
| Base | Medium Brass |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium |
| Bulb | A19 |
| COLOR TEMP | 2,850 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 2850 K |
| CRI | 100 |
| Catalog Number | 25A19/TG/RP-125V/11714 |
| Color | Green |
| Color Rendering Index Cri | 100 |
| Color Temperature In Kelvin | 2850 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71110 |
| Commodity Description | Incandescent A-Line A, P, Ps Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2806 |
| Designation | 25A19/TG/RP-125V |
| Directory | CIS |
| Families | 2806 |
| Family Description | Incandescent A-Line A, P, Ps Shape Lamps |
| Filament Type | C9 |
| Finish | Green |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 180 Lumen |
| InvoiceDescription | 25A19TGRP 125V 6/CS 1/SKU;MED LAMP |
| Item Number | 11714 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| Life In Hour | 3000 |
| Light Center Length | 2.5 Inch |
| Long Description | INCANDESCENT LAMP, A19 TYPE; GREEN COLOR; 3.94 INCH OVERALL LENGTH; 2.5 INCH LIGHT CENTER LENGTH; 125 VOLT VOLTAGE RATING; 6 STANDARD PACKAGE; 25 WATT WATTAGE; MEDIUM BASE TYPE; 3000 LIFE IN HOUR; 180 LUMEN INTENSITY; 2850; C9 FILAMENT TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Specialty |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 25A19 |
| Noun | * |
| Overall Length | 3.94 Inch |
| Product Description | MED LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Incandescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED WATTS | 25.00 W WTT |
| Rated Voltage | 125.00 V V |
| Shape | A19 |
| Standard Package | 6 |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Type | Incandescent;A19 |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC | 04613511714 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 125.00 V V |
| Voltage Rating | 125 V;125 Volt |
| WATTS | 25.00 W WTT |
| Wattage | 25 WTT;25 Watt |