| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | 375R40/1-120V/14747 |
| Additional Information | Diameter 5 Inch; Color Rendering Index 100; Color Temperature 2850 K |
| Average Life | 5000 HR |
| Avg Life | 5,000 HR HR |
| Base | Medium Skirted |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium Skirted |
| Bulb | R40 |
| COLOR TEMP | 2,850 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 2850 K |
| CRI | 100 |
| Catalog Number | 375R40/1-120V/14747 |
| Color Rendering Index Cri | 100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71150 |
| Commodity Description | Incandescent Reflector R, Br, Er Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2810 |
| Designation | 375R40/1-120V |
| Directory | CIS |
| Families | 2810 |
| Family Description | Incandescent Reflector R, Br, Er Shape Lamps |
| Filament Type | C11 |
| Finish | Reflector IR |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 375R401 120V 24/CS 1/SKU;INFRARED LAMP |
| Item Number | 14747 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| Lamp Type | REFLECTOR FLOOD |
| Life In Hour | 5000 |
| Long Description | REFLECTOR INCANDESCENT LAMP, REFLECTOR TYPE; 7.625 INCH OVERALL LENGTH; 120 VOLT VOLTAGE RATING; 24 STANDARD PACKAGE; 375 WATT WATTAGE; MEDIUM SKIRTED BASE TYPE; 5000 LIFE IN HOUR; R40 SHAPE DESIGNATION; C11 FILAMENT TYPE; DIAMETER 5 INCH |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Directional |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 7.625 Inch |
| Product Description | INFRARED LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Incandescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED WATTS | 375.00 W WTT |
| Rated Voltage | 120.00 V V |
| Shape | R40 |
| Shape Designation | R40 |
| Standard Package | 24 |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Type | Incandescent;Reflector |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC | 04613514747 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 120.00 V V |
| Voltage Rating | 120 V;120 Volt |
| WATTS | 375.00 W WTT |
| Wattage | 375 WTT;375 Watt |