| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | 500Q/CL/MC(EYW)-130V/58756 |
| Additional Information | Diameter 0.5 Inch; Light Center Length 2 Inch; Color Temperature 2950 Kelvin; Color Rendering Index 100; Class C (Gas); Application Indoor/Outdoor; Applicable Standard TCLP, ANSI EYW |
| Application | Medium Screwbase or bi-pin |
| Average Life | 2000 HR |
| Avg Life | 2,000 HR HR |
| Base | Miniature Can Screw |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | E11 Miniature Can Screw |
| Brand Name | SUPER Q[R] |
| Bulb | T4 |
| COLOR TEMP | 2,950 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 2950 K |
| CRI | 100 |
| Catalog Number | 500Q/CL/MC(EYW)-130V/58756 |
| Color | Clear |
| Color Rendering Index Cri | 100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71250 |
| Commodity Description | Halogen Non-Reflector Single Ended G, Ps, T Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 2818 |
| Designation | 500Q/CL/MC(EYW)-130V |
| Dimmable | Yes |
| Directory | CIS |
| Families | 2818 |
| Family Description | Halogen Non-Reflector Single Ended G, Ps, T Shape Lamps |
| Filament Type | CC8 |
| Finish | Clear |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 10000 Lumen |
| InvoiceDescription | 500QCLMCEYW 130V 12/CS 1/SKU;QTZ LMP |
| Item Number | 58756 |
| LUMENS | 10000 LM |
| Lamp Type | SINGLE END |
| Life In Hour | 2000 |
| Long Description | SINGLE ENDED HALOGEN LAMP, SINGLE ENDED, SPECIALTY, TUNGSTEN FILAMENT TYPE; CLEAR COLOR; 3.75 INCH OVERALL LENGTH; 130 VOLT VOLTAGE RATING; 1 PER PACK, 12 PER CASE STANDARD PACKAGE; 500 WATT WATTAGE; E11 MINIATURE CAN SCREW BASE TYPE; 2000 LIFE IN HOUR |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Specialty |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 3.75 Inch |
| Product Description | QTZ LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Halogen lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 10,000 |
| RATED WATTS | 500.00 W WTT |
| Rated Voltage | 130.00 V V |
| Shape | T12 |
| Shape Designation | T3 |
| Standard | EYW |
| Standard Package | 1 per Pack, 12 per Case |
| Start Type | Instant |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | Halogen;Single Ended, Specialty, Tungsten Filament |
| UNSPSC | 39101601 |
| UPC | 04613558756 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 130.00 V V |
| Voltage Rating | 130 V;130 Volt |
| WATTS | 500.00 W WTT |
| Wattage | 500 WTT;500 Watt |