| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | CF13DD/E/835/ECO/20671 |
| AVG LIFE VERTICAL | 20,000 HR HR |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Mean Intensity 775 Lumen; Material Glass; Application Exit Sign, Garden and Walkway Lighting, Recessed Ceiling Fixture, Showcase Lighting, Task Lighting, Wall Sconce; Applicable Standard IEC 60901, TCLP |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 12000 h |
| Avg Life | 20,000 HR HR |
| Ballast Type | Electronic/Dimming |
| Base | G24Q-1 |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | G24q-1 4-Pin |
| Brand Name | DULUX[R] D/E, ECOLOGIC[R] |
| Bulb | T4X2 |
| COLOR TEMP | 3,500 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3500 K |
| CRI | 82 |
| Catalog Number | CF13DD/E/835/ECO/20671 |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Rendering Index Cri | 82 |
| Color Temperature In Kelvin | 3500 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71360 |
| Commodity Description | Compact Fluorescent Non-Integrated Non-Ballasted Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2826 |
| Designation | CF13DD/E/835/ECO |
| Directory | CIS |
| Families | 2826 |
| Family Description | Compact Fluorescent Non-Integrated Non-Ballasted Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 900 Lumen |
| InvoiceDescription | CF13DDE835ECO 50/CS 1/SKU;CMPCT FLRLMP |
| Item Number | 20671 |
| LUMENS | 900 |
| Lamp Type | DULUX D/E |
| Length | 5.2 in |
| Life In Hour | 20000 |
| Long Description | COMPACT FLUORESCENT LAMP, 5.2 INCH OVERALL LENGTH; ELECTRONIC/DIMMING BALLAST TYPE; 1 PER PACK, 50 PER CASE STANDARD PACKAGE; 13 WATT WATTAGE; DULUX D/E, DOUBLE TUBE STYLE; G24Q-1 4-PIN BASE TYPE; 20000 LIFE IN HOUR; T4 SHAPE DESIGNATION; 3500 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | ELECTRONIC RAPID START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | CF13DD/E |
| Noun | * |
| Overall Length | 5.2 Inch |
| Product Description | CMPCT FLRLMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Compact fluorescent CFL lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 900 |
| RATED WATTS | 13.00 W WTT |
| Shape | T4X2 |
| Shape Designation | T4 |
| Standard Package | 1 per Pack, 50 per Case |
| Start Type | ELECTRONIC RAPID START |
| Style | DULUX D/E, Double Tube |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Compact Fluorescent |
| UNSPSC | 39101619 |
| UPC | 04613520671 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| WATTS | 13.00 W WTT |
| Wattage | 13 W;13 Watt |