| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | CF13DS/E/827/20314 |
| AVG LIFE VERTICAL | 10,000 HR HR |
| Additional Information | RoHS Compliant; Voltage Rating 120 Volt; Color Designation Warm White; Beam Spread 360 Degree; Overall Diameter 1.38 Inch; Finish White; Housing Color White; Excludes Ballast; Application Consumer and Industrial Use, Residential, Outdoor; Applicable Stand |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 10000 h |
| Avg Life | 10,000 HR HR |
| Ballast Type | Electronic and Dimming;Electronic/Dimming |
| Base | 2GX7 |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | 2GX7 4-Pin |
| Bulb | S (T4) |
| COLOR TEMP | 2,700 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 2700 K |
| CRI | 82 |
| Catalog Number | CF13DS/E/827/20314 |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Rendering Index Cri | 82 |
| Color Temperature In Kelvin | 2700 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71360 |
| Commodity Description | Compact Fluorescent Non-Integrated Non-Ballasted Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2826 |
| Designation | CF13DS/E/827 |
| Directory | CIS |
| Families | 2826 |
| Family Description | Compact Fluorescent Non-Integrated Non-Ballasted Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 800 Lumen |
| InvoiceDescription | CF13DSE827 50/CS 1/SKU;COMPACT FLUOR LAMP |
| Item Number | 20314 |
| LUMENS | 800 |
| Lamp Type | DULUX S/E |
| Length | 6.2 in |
| Life In Hour | 10000 |
| Long Description | COMPACT FLUORESCENT LAMP, 6.19 INCH OVERALL LENGTH; ELECTRONIC/DIMMING BALLAST TYPE; 1 PER BOX, 50 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 13 WATT WATTAGE; TWIN TUBE STYLE; 2GX7 4-PIN BASE TYPE; 10000 LIFE IN HOUR; T4, PL SHAPE DESIGNATION; 2700 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 6.19 Inch |
| Product Description | COMPACT FLUOR LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Compact fluorescent CFL lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 800 |
| RATED WATTS | 13.00 W WTT |
| Shape | S (T4) |
| Shape Designation | T4, PL |
| Standard Package | 1 per Box, 50 per Carton |
| Style | Twin Tube |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Compact Fluorescent |
| UNSPSC | 39101619 |
| UPC | 04613520314 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| WATTS | 13.00 W WTT |
| Wattage | 13 W;13 Watt |