| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | CF7DS/841/ECO/21274 |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Type Preheat; Voltage Rating 45 Volt; Current Rating 0.18 Amp; Mean Intensity 360 Lumen; Material Glass; Application Down Light, Exit Sign, Surface Mounted Fixture, Task Lighting, Wall Sconce; Applicable Standard TCLP |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 10000 h |
| Avg Life | 10,000 HR HR |
| Ballast Type | MAGNETIC;Magnetic |
| Base | G23 |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | G23 2-Pin |
| Brand Name | DULUX[R] S, ECOLOGIC[R] |
| Bulb | S (T4) |
| COLOR TEMP | 4,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4000 K |
| CRI | >= 80 |
| Catalog Number | CF7DS/841/ECO/21274 |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Rendering Index Cri | 80 - 89 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71360 |
| Commodity Description | Compact Fluorescent Non-Integrated Non-Ballasted Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2826 |
| Designation | CF7DS/841/ECO |
| Directory | CIS |
| Families | 2826 |
| Family Description | Compact Fluorescent Non-Integrated Non-Ballasted Lamps |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 400 Lumen |
| InvoiceDescription | CF7DS841ECO 50/CS 1/SKU;7W LMP |
| Item Number | 21274 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 400 |
| Life In Hour | 10000 |
| Long Description | COMPACT FLUORESCENT LAMP, 5.31 INCH OVERALL LENGTH; -4 DEG F MIN. STARTING TEMPERATURE; MAGNETIC BALLAST TYPE; 1 PER PACK, 50 PER CASE STANDARD PACKAGE; 7 WATT WATTAGE; DULUX S, SINGLE TUBE STYLE; G23 2-PIN BASE TYPE; 10000 LIFE IN HOUR |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| MSDS Form Number | * |
| Minimum Starting Temperature | -4 Deg F |
| Model | CF7DS |
| Noun | * |
| Overall Length | 5.31 Inch |
| Product Description | 7W LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Compact fluorescent CFL lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 402 |
| RATED WATTS | 7.10 W WTT |
| Shape | S (T4) |
| Shape Designation | T4 |
| Standard Package | 1 per Pack, 50 per Case |
| Style | DULUX S, Single Tube |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | Compact Fluorescent |
| UNSPSC | 39101619 |
| UPC | 04613521274 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| WATTS | 7.00 W WTT |
| Wattage | 7.1 W;7 Watt |