| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | F15T8/CW/21616 |
| Additional Information | Lead-Free; Maximum Overall Length 17.78 Inch; Overall Diameter 1 Inch; Applicable Standard ANSI C78.81 |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 7500 HR |
| Avg Life | 7,500 HR HR |
| Base | Medium Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium Bi-Pin |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 4,200 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4200 K |
| CRI | 60 |
| Catalog Number | F15T8/CW/21616 |
| Color Rendering Index | 60 |
| Color Rendering Index Cri | 60 |
| Color Temperature In Kelvin | 4200 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | F15T8/C |
| Diameter | 1 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 825 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | F15T8CW 24/CS 1/SKU;18IN PREHT FLR LMP |
| Item Number | 21616 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| LUMENS | 825 Initial Lumens at 25 Degrees C LM |
| Lamp Type | PREHEAT |
| Life In Hour | 7500 at 3 Hour/Start |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, PREHEAT TYPE; 18 INCH NOMINAL LENGTH; 24 STANDARD PACKAGE; 15 WATT WATTAGE; COOL WHITE PHOSPHOR STYLE; MEDIUM BI-PIN BASE TYPE; 7500 AT 3 HOUR/START LIFE IN HOUR; T8 SHAPE DESIGNATION; 4200; 60 COLOR RENDERING INDEX |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | PREHEAT |
| MSDS Form Number | * |
| Nominal Length | 18 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | 18IN PREHT FLR LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 825 |
| RATED WATTS | 15.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Special Features | COOL WHITE |
| Standard Package | 24 |
| Start Type | PREHEAT |
| Style | Cool White Phosphor |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Preheat |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613521616 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 15 WTT;15 Watt |