| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | F48T12/D/HO/25150 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Current Rating 800 Milliamp; Beam Spread 360 Degree; Overall Dimension 1.5 Inch Diameter x 46 Inch Length; Finish Frosted; Application Commercial, Residential |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 12000 HR |
| Avg Life | 12,000 HR HR |
| Base | Recessed Double Contact |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | R17D Recessed Double Contact |
| Bulb Type | T12 |
| COLOR TEMP | 6,500 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 6500 K |
| CRI | 72 |
| Catalog Number | F48T12/D/HO/25150 |
| Color Rendering Index | 76 |
| Color Rendering Index Cri | 76 |
| Color Temperature In Kelvin | 6500 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | F48T12/D/HO |
| Diameter | 1.5 in in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 3600 Lumen |
| InvoiceDescription | F48T12DHO 30/CS 1/SKU;60W 800MA LAMP |
| Item Number | 25150 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| LUMENS | 3600 Initial Lumens at 25 Degrees C LM |
| Lamp Type | RAPID START |
| Life In Hour | 12000 |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, HIGH OUTPUT, RAPID START TYPE; 48 INCH NOMINAL LENGTH; 1 PER PACK, 30 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 60 WATT WATTAGE; DAYLIGHT STYLE; R17D RECESSED DOUBLE CONTACT BASE TYPE; 12000 LIFE IN HOUR; T12 SHAPE DESIGNATION; 6500 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| MSDS Form Number | * |
| Nominal Length | 48 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | 60W 800MA LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 3,600 |
| RATED WATTS | 60.00 W WTT |
| Shape | T12 |
| Shape Designation | T12 |
| Standard Package | 1 per Pack, 30 per Carton |
| Start Type | RAPID START |
| Style | Daylight |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;High Output, Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613525150 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 60 WTT;60 Watt |