| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | F96T12/CWXSSCVP/23502 |
| Additional Information | Overall Dimension 1.593 Inch Dia x 96 Inch L; Applicable Standard ANSI C78.81; Packaging Type Contractor Value Pack |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 12000 HR |
| Avg Life | 12,000 HR HR |
| Base | Single Pin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Single Pin |
| Bulb Type | T12 |
| COLOR TEMP | 4,100 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4100 K |
| CRI | 87 |
| Catalog Number | F96T12/CWXSSCVP/23502 |
| Color Rendering Index | 87 |
| Color Rendering Index Cri | 87 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | F96T12/C |
| Diameter | 1.5 in in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 3850 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | F96T12CWXSSCVP 10/CS 10/SKU;75W FLU LAMP |
| Item Number | 23502 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 3,850;3850 |
| Lamp Type | INSTANT START |
| Life In Hour | 12000 at 3 Hr/18800 at 12 Hr (Instant Start) |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, INSTANT START TYPE; 96 INCH NOMINAL LENGTH; 10 STANDARD PACKAGE; 60 W WATTAGE; DELUX COOL WHITE PHOSPHOR STYLE; SINGLE PIN BASE TYPE; 12000 AT 3 HR/18800 AT 12 HR (INSTANT START) LIFE IN HOUR; T12 SHAPE DESIGNATION; 4100 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | F96T12 |
| Nominal Length | 96 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | 75W FLU LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 3,850 |
| RATED WATTS | 60.00 W WTT |
| Shape | T12 |
| Shape Designation | T12 |
| Standard Package | 10 |
| Style | Delux Cool White Phosphor |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Instant Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613523502 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| WATTS | 60.00 W WTT |
| Wattage | 60 WTT;60 W |