| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | F96T12/D/HO/COLD-TEMP/25135 |
| Additional Information | Diameter 1.59 Inch; Current Rating 800 Milliamp |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 12000 HR |
| Avg Life | 12,000 HR HR |
| Base | Recessed Double Contact |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Recessed Double Contact |
| Bulb Type | T12 |
| COLOR TEMP | 6,500 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 6500 K |
| CRI | 73 |
| Catalog Number | F96T12/D/HO/COLD-TEMP/25135 |
| Color Rendering Index | 73 |
| Color Rendering Index Cri | 76 |
| Color Temperature In Kelvin | 6500 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | F96T12/D/HO/COLD TEMP |
| Diameter | 1.5 in in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 7600 Lumen (Initial), 6156 Lumen (Mean) |
| InvoiceDescription | F96T12DHOCOLDTEMP 15/CS 1/SKU;FLRLAMP |
| Item Number | 25135 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| LUMENS | 7600 Initial Lumens at 25 Degrees C LM |
| Life In Hour | 12000 |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, RAPID START, HIGH OUTPUT TYPE; 94 INCH NOMINAL LENGTH; 15 PER CASE STANDARD PACKAGE; 110 WATT WATTAGE; DAYLIGHT PHOSPHOR STYLE; RECESSED DOUBLE CONTACT BASE TYPE; 12000 LIFE IN HOUR; T12 SHAPE DESIGNATION; 6500 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | RAPID START |
| MSDS Form Number | * |
| Nominal Length | 94 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLRLAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 7,600 |
| RATED WATTS | 110.00 W WTT |
| Shape | T12 |
| Shape Designation | T12 |
| Standard Package | 15 per Case |
| Start Type | RAPID START |
| Style | Daylight Phosphor |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Rapid Start, High Output |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613525135 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 110 WTT;110 Watt |