| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FBO31/830/21877 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Beam Spread 360 Degree; Overall Diameter 1 Inch; Finish Frosted; Application Commercial, Residential |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 20000 HR |
| Avg Life | 20,000 HR HR |
| Base | Medium Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | G13 Medium Bi-Pin |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 3,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3000 K |
| CRI | 82 |
| Catalog Number | FBO31/830/21877 |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Rendering Index Cri | 82 |
| Color Temperature In Kelvin | 3000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71320 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent U-Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2822 |
| Designation | FBO31/830 |
| Diameter | 1 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2822 |
| Family Description | Linear Fluorescent U-Shape Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 2725 Lumen |
| InvoiceDescription | FBO31830 15/CS 1/SKU;U BENT OCTRON FLRLAMP |
| Item Number | 21877 |
| Lamp Type | RS-CURVALUME |
| Life In Hour | 20000 |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, INSTANT/RAPID START, ELECTRONIC BALLAST TYPE; 22-9/16 INCH NOMINAL LENGTH; 1 PER PACK, 15 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 31 WATT WATTAGE; WARM WHITE STYLE; G13 MEDIUM BI-PIN BASE TYPE; 20000 LIFE IN HOUR; T8 SHAPE DESIGNATION; 3000 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | RAPID & INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Nominal Length | 22-9/16 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | U BENT OCTRON FLRLAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 2,725 |
| RATED WATTS | 31.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 1 per Pack, 15 per Carton |
| Style | Warm White |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Instant/Rapid Start, Electronic Ballast |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613521877 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 31 WTT;31 Watt |