| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FBO32/841XP/6/ECO/22057 |
| Additional Information | Lead-Free; Maximum Overall Length 2.6 Inch; Overall Diameter 1 Inch |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 24000 HR |
| Avg Life | 20,000 HR HR |
| Base | Medium Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium Bi-Pin |
| Brand Name | ECOLOGIC[R], OCTRON[R], CURVALUME[R] |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 4,100 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4100 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FBO32/841XP/6/ECO/22057 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71320 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent U-Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2822 |
| Designation | FBO32/841XP/6/ECO |
| Diameter | 1 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2822 |
| Family Description | Linear Fluorescent U-Shape Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 2900 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FBO32841XP6ECO 16/CS 1/SKU;U BNT OCT LP |
| Item Number | 22057 |
| LUMENS | 2900 LM |
| Lamp Type | RS CURVALUME |
| Leg Spacing | 6 Inch |
| Length | 22.598 in |
| Life In Hour | 18000 at 3 Hour/26000 at 12 Hour (Instant Start), 24000 at 3 Hour/30000 at 12 Hour (Programmed Rapid Start) |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, EXTENDED PERFORMANCE, INSTANT/RAPID START TYPE; 22.5 INCH NOMINAL LENGTH; 16 STANDARD PACKAGE; 32 WATT WATTAGE; RARE EARTH PHOSPHOR, OCTRON XP 800 STYLE; MEDIUM BI-PIN BASE TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | RAPID & INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | FBO32 |
| Nominal Length | 22.5 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | U BNT OCT LP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 2,900 |
| RATED WATTS | 32.00 W WTT |
| Rated Voltage | 137.00 V V |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 16 |
| Start Type | RAPID START |
| Style | Rare Earth Phosphor, OCTRON XP 800 |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Extended Performance, Instant/Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613522057 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 32 WTT;32 Watt |