| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FO17/835/XP/ECO3/21778 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Lead-Free; Maximum Overall Length 23.78 Inch; Overall Diameter 1 Inch; Application Healthcare, Industrial, Office, Retail, School; Applicable Standard ANSI C78.81 |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 40000 HR |
| Avg Life | 40,000 HR HR |
| Base | Medium Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium Bi-Pin |
| Brand Name | OCTRON [R], 800 XP [R], ECOLOGIC [R] |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 3,500 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3500 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FO17/835/XP/ECO3/21778 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 3500 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FO17/835/XP/ECO3 |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 1375 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FO17835XPECO3 30/CS 1/SKU;OCT FLUOR LAMP |
| Item Number | 21778 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| Lamp Type | RAPID & INSTANT START |
| Life In Hour | 24000 at 3 Hour/40000 at 12 Hour (Instant Start), 40000 at 3 Hour/42000 at 12 Hour (Programmed Rapid Start) |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, EXTENDED PERFORMANCE, INSTANT/RAPID START TYPE; 24 INCH NOMINAL LENGTH; 30 STANDARD PACKAGE; 17 WATT WATTAGE; RARE EARTH PHOSPHOR, OCTRON XP 800 STYLE; MEDIUM BI-PIN BASE TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | RAPID & INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | F017 |
| Nominal Length | 24 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | OCT FLUOR LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 1,375 |
| RATED WATTS | 17.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 30 |
| Style | Rare Earth Phosphor, OCTRON XP 800 |
| TIER CATEGORY | Classic |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Extended Performance, Instant/Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613521778 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 17 WTT;17 Watt |