| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FO28/830/XP/SS/ECO3/22177 |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Mean Intensity 2590 Lumen at 25 Deg C; Overall Dimension 1.098 Inch Diameter x 47.78 Inch Length; Material Glass; Application Cove, Direct/Indirect Luminaire, Recessed Troffer, School, Valance; Applicable Standard ANSI C78.81, C |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 40000 HR |
| Avg Life | 40,000 HR HR |
| Base | Medium Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium Bi-Pin |
| Brand Name | OCTRON[R] 800 XP[R], SUPERSAVER[R], ECOLOGIC[R]3 |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 3,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3000 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FO28/830/XP/SS/ECO3/22177 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 3000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FO28/830/XP/SS/ECO3 |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 2725 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FO28830XPSSECO3 30/CS 1/SKU;FLUOR LAMP |
| Item Number | 22177 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| Lamp Type | RAPID & INSTANT START |
| Life In Hour | 40000 |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, EXTENDED PERFORMANCE, ENERGY SAVING, INSTANT/PROGRAMMED RAPID START TYPE; 48 INCH NOMINAL LENGTH; 1 PER PACK, 30 PER CASE STANDARD PACKAGE; 28 WATT WATTAGE; OCTRON XP 800, RARE EARTH PHOSPHOR STYLE; MEDIUM BI-PIN BASE TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | RAPID & INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | FO28 |
| Nominal Length | 48 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLUOR LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 2,725 |
| RATED WATTS | 28.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 1 per Pack, 30 per Case |
| Style | Octron XP 800, Rare Earth Phosphor |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Extended Performance, Energy Saving, Instant/Programmed Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613522177 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 28 WTT;28 Watt |