| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FO28/841XP/XL/SS/ECO3/22167 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Lead-Free; Maximum Overall Length 47.78 Inch; Overall Diameter 1 Inch; Application Education, Healthcare, Industrial, Office, Retail; Applicable Standard ANSI C78.81, CEE, TCLP |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 80000 HR |
| Avg Life | 80,000 HR HR |
| Base | Medium Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium Bi-Pin |
| Brand Name | OCTRON XP [R], ECOLOGIC [R], SUPERSAVER [R] |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 4,100 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4100 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FO28/841XP/XL/SS/ECO3/22167 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FO28/841XP/XL/SS/ECO3 |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 2600 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FO28841XPXLSSECO3 30/CS 1/SKU;FLRLMP |
| Item Number | 22167 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| Lamp Type | RAPID & INSTANT START |
| Life In Hour | 50000 at 3 Hour/75000 at 12 Hour (Instant Start), 80000 at 3 Hour/84000 at 12 Hour (Programmed Rapid Start) |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, EXTENDED PERFORMANCE, EXTENDED LIFE, INSTANT/RAPID START TYPE; 48 INCH NOMINAL LENGTH; 30 STANDARD PACKAGE; 28 WATT WATTAGE; RARE EARTH PHOSPHOR, OCTRON XP STYLE; MEDIUM BI-PIN BASE TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| MSDS Form Number | * |
| Model | F028 |
| Nominal Length | 48 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLRLMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 2,600 |
| RATED WATTS | 28.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 30 |
| Style | Rare Earth Phosphor, OCTRON XP |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Extended Performance, Extended Life, Instant/Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613522167 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 28 WTT;28 Watt |