| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FO32/841/XV/ECO/20067 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Lead-Free; Maximum Overall Length 47.78 Inch; Overall Diameter 1 Inch; Application Cove, Direct/Indirect Luminair, Recessed Troffer, Valance; Applicable Standard ANSI C78.81, CEE, TCLP |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 40000 HR |
| Avg Life | 40,000 HR HR |
| Base | Medium Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium Bi-Pin |
| Brand Name | OCTRON [R], ECOLOGIC [R], 800 XV [R] |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 4,100 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4100 K |
| CRI | 83 |
| Catalog Number | FO32/841/XV/ECO/20067 |
| Color Rendering Index | 83 |
| Color Rendering Index Cri | 83 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FO32841XVECO |
| Diameter | 1 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 2975 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FO32841XVECO 30/CS 1/SKU;FLUORESCENT LAMP |
| Item Number | 20067 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| LUMENS | 2900 LM |
| Lamp Type | RAPID & INSTANT START |
| Life In Hour | 24000 at 3 Hour/40000 at 12 Hour (Instant Start), 40000 at 3 Hour/42000 at 12 Hour (Programmed Rapid Start) |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, EXTENDED VALUE, INSTANT/RAPID START TYPE; 48 INCH NOMINAL LENGTH; 30 STANDARD PACKAGE; 32 WATT WATTAGE; RARE EARTH PHOSPHOR, OCTRON XV 800 STYLE; MEDIUM BI-PIN BASE TYPE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | RAPID & INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | F032 |
| Nominal Length | 48 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLUORESCENT LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 2,975 |
| RATED WATTS | 32.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 30 |
| Start Type | Rapid and Instant Start |
| Style | Rare Earth Phosphor, OCTRON XV 800 |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Extended Value, Instant/Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613520067 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 32 WTT;32 Watt |