| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FO96/841/ECO/22149 |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Mean Intensity 5428 Lumen at 25/35 Deg C; Overall Dimension 1.098 Inch Diameter x 94 Inch Length; Material Glass; Application Cove, Recessed Troffer, Strip Light Fixture, Valance; Applicable Standard ANSI C78.81, TCLP |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 15000 HR |
| Avg Life | 24,000 HR HR |
| Base | Single Pin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | 1-Pin |
| Brand Name | OCTRON[R] 800, ECOLOGIC[R] |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 4,100 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4100 K |
| CRI | 82 |
| Catalog Number | FO96/841/ECO/22149 |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Rendering Index Cri | 82 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FO96/841/ECO |
| Diameter | 1 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 5900 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FO96841ECO 24/CS 1/SKU;FLUOR LAMP |
| Item Number | 22149 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 5900 LM |
| Lamp Type | INSTANT START |
| Length | 94 in |
| Life In Hour | 24000 |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, ENERGY EFFICIENT, INSTANT START TYPE; 96 INCH NOMINAL LENGTH; 1 PER PACK, 24 PER CASE STANDARD PACKAGE; 59 WATT WATTAGE; OCTRON 800, RARE EARTH PHOSPHOR STYLE; 1-PIN BASE TYPE; 24000 LIFE IN HOUR; T8 SHAPE DESIGNATION; 4100 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | FO96 |
| Nominal Length | 96 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLUOR LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 5,900 |
| RATED WATTS | 59.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 1 per Pack, 24 per Case |
| Start Type | INSTANT START |
| Style | Octron 800, Rare Earth Phosphor |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Energy Efficient, Instant Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613522149 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 59 WTT;59 Watt |