| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FO96/841/XP/ECO/22032 |
| Additional Information | Lead-Free; Maximum Overall Length 94 Inch; Overall Diameter 1 Inch; Applicable Standard ANSI C78.81 |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 18000 HR |
| Avg Life | 18,000 HR HR |
| Base | Single Pin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Single Pin |
| Brand Name | OCTRON [R], ECOLOGIC [R] |
| Bulb Type | T8 |
| COLOR TEMP | 4,100 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4100 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FO96/841/XP/ECO/22032 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FO96/841/XP/ECO |
| Diameter | 1 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 6100 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FO96841XPECO 24/CS 1/SKU;FLUOR LAMP |
| Item Number | 22032 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 6100 LM |
| Lamp Type | INSTANT START |
| Length | 94 in |
| Life In Hour | 24000 at 3 Hour/36000 at 12 Hour (Instant Start) |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, EXTENDED PERFORMANCE, INSTANT START TYPE; 96 INCH NOMINAL LENGTH; 24 STANDARD PACKAGE; 59 WATT WATTAGE; RARE EARTH PHOSPHOR, OCTRON XP 800 STYLE; SINGLE PIN BASE TYPE; 24000 AT 3 HOUR/36000 AT 12 HOUR (INSTANT START) LIFE IN HOUR |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | INSTANT START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | F096 |
| Nominal Length | 96 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLUOR LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 6,100 |
| RATED WATTS | 59.00 W WTT |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Standard Package | 24 |
| Start Type | INSTANT START |
| Style | Rare Earth Phosphor, OCTRON XP 800 |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;Extended Performance, Instant Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613522032 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 59 WTT;59 Watt |