| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FP28/835/ECO/SL/21034 |
| Additional Information | Lead-Free; Maximum Overall Length 45.8 Inch; Overall Diameter 5/8 Inch; Constructional Feature Shatter Resistant; Application Bakery, Cafeteria, Dairy, Elevator, Food Processing Plant, Grocery Store, Gymnasium, Hospital, Manufacturing Plant, Restaurant, S |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 20000 HR |
| Avg Life | 20,000 HR HR |
| Base | Miniature Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Miniature Bi-Pin |
| Brand Name | SAFELINE[R] |
| Bulb Type | T5 |
| COLOR TEMP | 3,500 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3500 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FP28/835/ECO/SL/21034 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 3500 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71913 |
| Commodity Description | Shatter Resistant Fluorescent Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2859 |
| Designation | FP28/835/ECO/SL |
| Diameter | 0.625 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2859 |
| Family Description | Shatter Resistant Fluorescent Lamps |
| Finish | Safeline |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 2550 Lumen at 25 Deg C |
| InvoiceDescription | FP28835ECOSL 40/CS 1/SKU;28W T5 FLRLMP |
| Item Number | 21034 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH |
| LUMENS | 2550 Initial Lumens at 25 Degrees C LM |
| Lamp Type | PROGRAMMED RAPID START |
| Life In Hour | 20000 at 3 Hour/Start or 24000 at 12 Hour/Start |
| Long Description | COATED FLUORESCENT LAMP, 48 INCH NOMINAL LENGTH; 40 STANDARD PACKAGE; 28 WATT WATTAGE; RARE EARTH PHOSPHOR, PENTRON STYLE; MINIATURE BI-PIN BASE TYPE; 20000 AT 3 HOUR/START OR 24000 AT 12 HOUR/START LIFE IN HOUR; T5 SHAPE DESIGNATION; 3500 |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| METHODOFOP | PROGRAMMED RAPID START |
| MSDS Form Number | * |
| Model | FP28 |
| Nominal Length | 48 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | 28W T5 FLRLMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 2,550 |
| RATED WATTS | 28.00 W WTT |
| Shape | T5 |
| Shape Designation | T5 |
| Special Features | COOL WHITE |
| Standard Package | 40 |
| Start Type | PROGRAMMED RAPID START |
| Style | Rare Earth Phosphor, PENTRON |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613521034 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 28 WTT;28 Watt |