| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FP28/841/ECO/20902 |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Mean Intensity 2490 Lumen at 25 Deg C/2790 Lumen at 35 Deg C; Overall Dimension 0.669 Inch Diameter x 45.795 Inch Length; Material Glass; Application Cove and Valance, Direct/Indirect Luminaires, Facade Luminaire, Low Profile Su |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 25000 HR |
| Avg Life | 30,000 HR HR |
| Base | Miniature Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Miniature Bi-Pin |
| Brand Name | PENTRON[R], ECOLOGIC[R] |
| Bulb Type | T5 |
| COLOR TEMP | 4,100 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4100 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FP28/841/ECO/20902 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 4100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FP28/841/ECO |
| Diameter | 0.625 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 2650 Lumen at 25 Deg C/2970 Lumen at 35 Deg C |
| InvoiceDescription | FP28841ECO 40/CS 1/SKU;FLUOR LAMP |
| Item Number | 20902 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 2600/2900 (Initial), 2418/2697 (Mean) LM |
| Lamp Type | PROGRAMMED RAPID START |
| Length | 48 in |
| Life In Hour | 30000 |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, HIGH PERFORMANCE, PROGRAMMED RAPID START TYPE; 48 INCH NOMINAL LENGTH; 1 PER PACK, 40 PER CASE STANDARD PACKAGE; 28 WATT WATTAGE; PENTRON, RARE EARTH PHOSPHOR STYLE; MINIATURE BI-PIN BASE TYPE; 30000 LIFE IN HOUR |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| MSDS Form Number | * |
| Model | FP28 |
| Nominal Length | 48 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLUOR LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 2,650 |
| RATED WATTS | 28.00 W WTT |
| Rated Voltage | 230.00 V V |
| Shape | T5 |
| Shape Designation | T5 |
| Standard Package | 1 per Pack, 40 per Case |
| Start Type | PROGRAMMED RAPID START |
| Style | Pentron, Rare Earth Phosphor |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;High Performance, Programmed Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613520902 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 28 WTT;28 Watt |