| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | FP54/850/HO/ECO/20949 |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Mean Intensity 4069 Lumen at 25 Deg C/4557 Lumen at 35 Deg C; Overall Dimension 0.63 Inch Diameter x 45.256 Inch Length; Material Glass; Application Canopy, High Bay Fixture, Indirect Luminaries, Security Lighting, Signage; Appl |
| Amperage Rating | Ballast Dependent |
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 30000 HR |
| Avg Life | 40,000 HR HR |
| Base | Miniature Bipin |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Miniature Bi-Pin |
| Beam Angle | Universal |
| Brand Name | PENTRON[R] HO, ECOLOGIC[R] |
| Bulb Type | T5 |
| COLOR TEMP | 5,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 5000 K |
| CRI | 85 |
| Catalog Number | FP54/850/HO/ECO/20949 |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Rendering Index Cri | 85 |
| Color Temperature In Kelvin | 5000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71310 |
| Commodity Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2821 |
| Designation | FP54/850/HO/ECO |
| Diameter | 0.625 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2821 |
| Family Description | Linear Fluorescent Straight Lamps |
| Finish | Phosphor Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 4300 Lumen at 25 Deg C/4900 Lumen at 35 Deg C |
| InvoiceDescription | FP54850HOECO 40/CS 1/SKU;FLUOR LAMP |
| Item Number | 20949 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH |
| LUMENS | 4375 Initial Lumens at 25 Degrees C LM |
| Lamp Type | PROGRAMMED RAPID START |
| Length | 45.256 in |
| Life In Hour | 40000 |
| Long Description | LINEAR FLUORESCENT LAMP, HIGH OUTPUT, HIGH PERFORMANCE, PROGRAMMED RAPID START TYPE; 48 INCH NOMINAL LENGTH; 1 PER PACK, 40 PER CASE STANDARD PACKAGE; 54 WATT WATTAGE; PENTRON, RARE EARTH PHOSPHOR STYLE; MINIATURE BI-PIN BASE TYPE; 40000 LIFE IN HOUR |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Fluorescent |
| MSDS Form Number | * |
| Model | FP54 |
| Nominal Length | 48 Inch |
| Noun | * |
| Product Description | FLUOR LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 4,300 |
| RATED WATTS | 54.00 W WTT |
| Shape | T5 |
| Shape Designation | T5 |
| Special Features | COOL WHITE |
| Standard | ANSI C78.81 - 2001 |
| Standard Package | 1 per Pack, 40 per Case |
| Start Type | PROGRAMMED RAPID START |
| Style | Pentron, Rare Earth Phosphor |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent |
| Type | Fluorescent;High Output, High Performance, Programmed Rapid Start |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 04613520949 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Wattage | 54 WTT;54 Watt |