| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | LED12A19DIMO827URP/74685 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Lead-Free; Operating Temperature -4 to 113 Deg F; Packaging Type Box |
| Application | Hospitality, Office, Residential, Restaurant, Retail, Downlight, Pendant Fixture, Table Lamp, Wall Sconce |
| Approval | UL (Canada and US) |
| Average Life | 15000 h |
| Avg Life | 15,000 HR HR |
| Base | E26 Medium |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium |
| Beam Spread Type | Omni-Directional |
| Brand Name | UltraLED[TM] |
| COLOR TEMP | 2,700 K K |
| CRI | 80 |
| Catalog Number | LED12A19DIMO827URP/74685 |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Rendering Index Cri | 80 |
| Color Temperature In Kelvin | 2700 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71510 |
| Commodity Description | Led A-Line A Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | CN |
| DDCATEGORY | 2835 |
| Diameter | 2.36 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 2835 |
| Family Description | Led A-Line A Shape Lamps |
| GLASS TYPE | PLASTICS |
| Glass Finish | Frosted |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 1100 Lumen |
| InvoiceDescription | LED12A19DIMO827URP 6/CS 1/SKU;LED LMP |
| Item | LED Lamp |
| Item Number | 74685 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 1,100 |
| Lamp Designation | A19 |
| Lamp Type | LED A19 |
| Length | 4.42 Inch |
| Life In Hour | 15000 |
| Long Description | A-LINE LED LAMP, DIMMABLE TYPE; 4.42 INCH; UL (CANADA AND US) APPROVAL; HOSPITALITY, OFFICE, RESIDENTIAL, RESTAURANT, RETAIL, DOWNLIGHT, PENDANT FIXTURE, TABLE LAMP, WALL SCONCE APPLICATION; 120 V VOLTAGE RATING; 2.36 INCH DIAMETER; 12 W WATTAGE |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | General Purpose |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| PCHL0624 | Yes |
| Product Description | LED LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Light emitting diode LED optic lighting |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 1,100 |
| RATED WATTS | 12.00 W WTT |
| Rated Voltage | 120.00 V V |
| Shape | A19 |
| Shape Description | A-Line |
| Shape Designation | A19 |
| Size | 2.36 IN |
| Standard | cULus |
| Style | A-shape |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | Dimmable |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC | 04613574685 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 120.00 V V |
| Voltage Rating | 120.00;120 V |
| WATTS | 12.00 W WTT |
| Wattage | 12.00 WTT;12 W |