| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | LED13PAR38850FL4510YVRP2/79736 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Lead-Free; Center Beam Candlepower 1250; Efficacy 92 Lumen per Watt; Operating Temperature -4 to 104 Deg F; Packaging Type Retail Pack |
| Application | Office, Residential, Restaurant, General Lighting, Recessed Downlight, Track Lighting, Wall Washer, Indoor/Outdoor Damp Location |
| Approval | UL (Canada and US), ETL |
| Average Life | 11000 h |
| Avg Life | 11,000 HR HR |
| BEAM TYPE | FL |
| BEAMSPREAD | 45 |
| Base | E26 Medium |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium |
| Beam Angle Maximum | 45 |
| Beam Angle Minimum | 45 |
| Beam Spread Angle | 45 Degree |
| Beam Spread Type | Flood |
| COLOR TEMP | 5,000 K K |
| CRI | 82 |
| Catalog Number | LED13PAR38850FL4510YVRP2/79736 |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Rendering Index Cri | 82 |
| Color Temperature In Kelvin | 5000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71540 |
| Commodity Description | Led Parabolic Reflector Par Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2838 |
| Diameter | 4.72 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 2838 |
| Family Description | Led Parabolic Reflector Par Shape Lamps |
| GLASS TYPE | PLASTICS |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 1200 Lumen |
| InvoiceDescription | LED13PAR38850FL4510YVRP2 12/CS 2/SKU;LMP |
| Item | LED Reflector Lamp |
| Item Number | 79736 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 1,175 |
| Lamp Type | LED PAR38 |
| Length | 5.06 Inch |
| Life In Hour | 11000 |
| Long Description | LED LAMP, NON-DIMMABLE TYPE; 5.06 INCH; UL (CANADA AND US), ETL APPROVAL; OFFICE, RESIDENTIAL, RESTAURANT, GENERAL LIGHTING, RECESSED DOWNLIGHT, TRACK LIGHTING, WALL WASHER, INDOOR/OUTDOOR DAMP LOCATION APPLICATION; 120 VOLT VOLTAGE RATING |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Other |
| MSDS Form Number | * |
| Model | CONTRACTOR SERIES |
| Noun | * |
| PCHL0624 | No |
| Product Description | LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Light emitting diode LED optic lighting |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 1,175 |
| RATED WATTS | 13.00 W WTT |
| Rated Voltage | 120.00 V V |
| Shape | PAR38 |
| Shape Designation | PAR38 |
| Size | 4.76 IN |
| Standard | CSA |
| Style | PAR38-shape |
| TIER CATEGORY | Economy |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC | 04613579736 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 120.00 V V |
| Voltage Rating | 120.00;120 Volt |
| WATTS | 13.00 W WTT |
| Wattage | 13.00 WTT;13 Watt |