| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | LED8.5A19F85010YVRP4/79284 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Lead-Free; Efficacy 94 Lumen per Watt; Operating Temperature -4 to 113 Deg F; Packaging Type Retail Pack |
| Application | Hospitality, Office, Residential, Retail, Downlight, Pendant Fixture, Table Lamp, Wall Sconce, Indoor/Outdoor Damp Location |
| Approval | ETL (Canada and US) |
| Average Life | 11000 h |
| Avg Life | 11,000 HR HR |
| Base | E26 Medium |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | Medium |
| COLOR TEMP | 5,000 K K |
| CRI | 80 |
| Catalog Number | LED8.5A19F85010YVRP4/79284 |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Rendering Index Cri | 80 |
| Color Temperature In Kelvin | 5000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71510 |
| Commodity Description | Led A-Line A Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2835 |
| Diameter | 2.36 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 2835 |
| Family Description | Led A-Line A Shape Lamps |
| GLASS TYPE | PLASTICS |
| Glass Finish | Frosted |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 800 Lumen |
| InvoiceDescription | LED8.5A19F85010YVRP4 24/CS 4/SKU;8.5W LMP |
| Item | LED Lamp |
| Item Number | 79284 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 800 |
| Lamp Designation | A19 |
| Lamp Type | LED A19 |
| Length | 4.33 Inch |
| Life In Hour | 11000 |
| Long Description | A LINE LED LAMP, NON-DIMMABLE TYPE; 4.33 INCH; ETL (CANADA AND US) APPROVAL; HOSPITALITY, OFFICE, RESIDENTIAL, RETAIL, DOWNLIGHT, PENDANT FIXTURE, TABLE LAMP, WALL SCONCE, INDOOR/OUTDOOR DAMP LOCATION APPLICATION; 120 V VOLTAGE RATING; 2.36 INCH DIAMETER |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | General Purpose |
| MSDS Form Number | * |
| Model | CONTRACTOR SERIES |
| Noun | * |
| PCHL0624 | No |
| Product Description | 8.5W LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Light emitting diode LED optic lighting |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 800 |
| RATED WATTS | 8.50 W WTT |
| Rated Voltage | 120.00 V V |
| Shape | A19 |
| Shape Description | A-Line |
| Shape Designation | A19 |
| Size | 2.36 IN |
| Standard | cETLus |
| Style | A-shape |
| TIER CATEGORY | Economy |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC | 04613579284 |
| VALUE ADD | NO |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage | 120.00 V V |
| Voltage Rating | 120.00;120 V |
| WATTS | 8.50 W WTT |
| Wattage | 8.50 WTT;8.5 W |