| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | M1000/U/64468 |
| ANSI Code Ballast | M47/E |
| AVG LIFE VERTICAL | 15,000 HR HR |
| Additional Information | Lead-Free; Diameter 7 Inch; Voltage Rating 263 Volt; Mean Intensity 85000 Lumen (Vertical), 76500 Lumen (Horizontal); Efficacy 110/99 Lumen per Watt |
| Amperage Rating | 3.80 AMP |
| Application | Lighting;General Purpose, Area Lighting, Canopy Lighting, Industrial/Commercial, Parking Lot, Retail Facility, Shopping Mall, Sports Lighting, Street Lighting, Warehouse |
| Average Life | 18000 HR |
| Ballast Type | Metal Halide Ballast |
| Base | E39 Mogul |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | E39 Mogul |
| Beam Angle | Universal |
| Brand Name | METALARC[R] |
| Bulb | BT56 |
| COLOR TEMP | 4,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4000 K |
| CRI | 65 |
| Catalog Number | M1000/U/64468 |
| Color | Cool White;Clear |
| Color Rendering Index | 65 |
| Color Rendering Index Cri | 65 |
| Color Temperature In Kelvin | 4000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71420 |
| Commodity Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2829 |
| Designation | M1000/U |
| Directory | CIS |
| Families | 2829 |
| Family Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| Finish | Clear |
| Fixture Type | Industrial Lighting Fixtures |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 110000 Lumen (Vertical), 99000 Lumen (Horizontal) |
| InvoiceDescription | M1000U 6/CS 1/SKU;CLR BT56MOG MH LAMP |
| Item Number | 64468 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| LUMENS | 110000 LM |
| Lamp Type | M1000/U |
| Life In Hour | 15000 (Vertical), 12000 (Horizontal) |
| Long Description | METAL HALIDE LAMP, QUARTZ METAL HALIDE TYPE; CLEAR COLOR; 15.4 INCH OVERALL LENGTH |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Specialty |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Operating Position | Universal |
| Overall Length | 15.4 Inch |
| Product Description | CLR BT56MOG MH LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Metal halide lamp HID |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 110,000 |
| RATED WATTS | 1,000.00 W WTT |
| Rated Voltage | 263.00 V V |
| Shape | BT56 |
| Shape Designation | BT56 |
| Size | 15.4 IN |
| Standard | M47/S |
| Standard Package | 6 per Case |
| Start Type | Instant |
| Style | Lighting an Area |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | High Intensity Discharge (HID);Quartz Metal Halide |
| UNSPSC | 39101614 |
| UPC | 04613564468 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | 263 V |
| Wattage | 1000 WTT;1000 Watt |