| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | M175/U/MED/64479 |
| ANSI Code Ballast | M57/E |
| AVG LIFE VERTICAL | 10,000 HR HR |
| Additional Information | Lead-Free; Diameter 2.1 Inch; Voltage Rating 132 Volt; Mean Intensity 7000 Lumen; Arc Size 1.02 Inch Length; Hot Restrike Time 7 to 12 Minute; Warm Up Time 2 to 4 Minute; Light Center Size 3.39 Inch Length |
| Application | Area Lighting, Canopy Lighting, Industrial/Commercial, Parking Lot, Retail Facility, Shopping Mall, Sport Lighting, Street Lighting, Warehouse |
| Average Life | 7500 HR |
| Base | E26 Medium |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | E26 Medium |
| Brand Name | METALARC[R] |
| Bulb | ED17 |
| COLOR TEMP | 4,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4000 K |
| CRI | 65 |
| Catalog Number | M175/U/MED/64479 |
| Color | Clear |
| Color Rendering Index | 65 |
| Color Rendering Index Cri | 65 |
| Color Temperature In Kelvin | 4000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71420 |
| Commodity Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2829 |
| Designation | M175/U/MED |
| Directory | CIS |
| Families | 2829 |
| Family Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| Finish | Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 14400 Lumen (Vertical), 12800 Lumen (Horizontal) |
| InvoiceDescription | M175UMED 20/CS 1/SKU;HID LAMP |
| Item Number | 64479 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH |
| LUMENS | 14400 LM |
| Lamp Type | M175/U/MED/ED17 |
| Life In Hour | 10000 (Vertical), 7500 (Horizontal) |
| Long Description | METAL HALIDE LAMP, METAL HALIDE, COMPACT TYPE; CLEAR COLOR; 5.4 INCH OVERALL LENGTH; AREA LIGHTING, CANOPY LIGHTING, INDUSTRIAL/COMMERCIAL, PARKING LOT, RETAIL FACILITY, SHOPPING MALL, SPORT LIGHTING, STREET LIGHTING, WAREHOUSE APPLICATION |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Specialty |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Operating Position | Universal |
| Overall Length | 5.4 Inch |
| Product Description | HID LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Metal halide lamp HID |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 14,400 |
| RATED WATTS | 175.00 W WTT |
| Rated Voltage | 132.00 V V |
| Shape | E17 |
| Shape Designation | ED17 |
| Size | 5.43 IN |
| Standard | M57/E |
| Standard Package | 20 per Case |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | High Intensity Discharge (HID);Metal Halide, Compact |
| UNSPSC | 39101614 |
| UPC | 04613564479 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | 132 V |
| Wattage | 175 WTT;175 Watt |