| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | M400/C/U/ED28/64035 |
| ANSI Code Ballast | M59/E |
| AVG LIFE VERTICAL | 20,000 HR HR |
| Additional Information | Overall Diameter 3.504 Inch; Voltage Rating 135 V; Maximum Base Temperature 482 Deg F; Maximum Bulb Temperature 752 Deg F |
| Average Life | 15000 HR |
| Base | E39 Mogul |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | E39 Mogul |
| Brand Name | Metalarc [R] |
| Bulb | ED28 |
| COLOR TEMP | 3,600 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3600 K |
| CRI | 70 |
| Catalog Number | M400/C/U/ED28/64035 |
| Color | Green;Coated |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color Rendering Index Cri | 70 |
| Color Temperature In Kelvin | 3600 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71420 |
| Commodity Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2829 |
| Directory | CIS |
| Families | 2829 |
| Family Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| Finish | Coated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 36000 Lumen (Vertical), 32000 Lumen (Horizontal) |
| InvoiceDescription | M400CUED28 6/CS 1/SKU;MH LMP |
| Item Number | 64035 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| LUMENS | 32,000 |
| Lamp Type | M400/C/U/BT28 |
| Life In Hour | 20000 (Vertical), 15000 (Horizontal) |
| Long Description | HID LAMP, PROBE START, METAL HALIDE TYPE; COATED COLOR; 8.31 INCH OVERALL LENGTH; 6 STANDARD PACKAGE; 400 W WATTAGE; E39 MOGUL BASE TYPE; 20000 (VERTICAL), 15000 (HORIZONTAL) LIFE IN HOUR; ED28 SHAPE DESIGNATION; 3600; 70 COLOR RENDERING INDEX |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Specialty |
| MSDS Form Number | * |
| Model | M400 |
| Noun | * |
| Operating Position | Universal |
| Overall Length | 8.31 Inch |
| Product Description | MH LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Metal halide lamp HID |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 32,000 |
| RATED WATTS | 400.00 W WTT |
| Rated Voltage | 135.00 V V |
| Shape | ED28 |
| Shape Designation | ED28 |
| Standard Package | 6 |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | Metal Halide;Probe Start, Metal Halide |
| UNSPSC | 39101614 |
| UPC | 04613564035 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | 135 V |
| Wattage | 400 WTT;400 W |