| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | MC39TF/U/GU6.5/930/64978 |
| ANSI Code Ballast | C130/E |
| Additional Information | Overall Diameter 0.512 Inch; Voltage Rating 97 V |
| Application | Enclosed Fixture |
| Average Life | 15000 |
| Avg Life | 15,000 HR HR |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | GU6.5 |
| Brand Name | METALARC[R], POWERBALL[R] |
| Bulb | T4 |
| COLOR TEMP | 3,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 3000 K |
| CRI | 90 |
| Catalog Number | MC39TF/U/GU6.5/930/64978 |
| Color | Clear |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color Rendering Index Cri | 90 |
| Color Temperature In Kelvin | 3000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71410 |
| Commodity Description | Hid Ceramic Metal Halide Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2828 |
| Directory | CIS |
| Families | 2828 |
| Family Description | Hid Ceramic Metal Halide Lamps |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 3400 Lumen |
| InvoiceDescription | MC39TFUGU6.5930 12/CS 1/SKU;METAL HALIDE LAMP |
| Item Number | 64978 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH |
| LUMENS | 3,600 |
| Life In Hour | 15000 |
| Long Description | METAL HALIDE LAMP, METAL HALIDE TYPE; CLEAR COLOR; 57 MM OVERALL LENGTH; ENCLOSED FIXTURE APPLICATION; 12 STANDARD PACKAGE; 39 W WATTAGE; GU6.5 BASE TYPE; 15000 LIFE IN HOUR; T4 SHAPE DESIGNATION; 3000; 90 COLOR RENDERING INDEX |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | General Purpose |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Operating Position | Universal |
| Overall Length | 57 MM |
| Product Description | METAL HALIDE LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Metal halide lamp HID |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 3,600 |
| RATED WATTS | 39.00 W WTT |
| Rated Voltage | 100.00 V V |
| Shape Designation | T4 |
| Standard Package | 12 |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | Metal Halide |
| UNSPSC | 39101614 |
| UPC | 04613564978 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | 97 V |
| Wattage | 35 WTT;39 W |