| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | MS400/BU-ONLY/ED37/64038 |
| ANSI Code Ballast | M59/S |
| AVG LIFE VERTICAL | 20,000 HR HR |
| Average Life | 20000 HR |
| Base | E39 Mogul |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | EX39 Mogul |
| Brand Name | METALARC[R] |
| Bulb | ED37 |
| COLOR TEMP | 4,000 K K |
| COLOR TEMPERATURE | 4000 K |
| CRI | 65 |
| Catalog Number | MS400/BU-ONLY/ED37/64038 |
| Color | Green;Clear |
| Color Rendering Index | 65 |
| Color Rendering Index Cri | 65 |
| Color Temperature In Kelvin | 4000 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71420 |
| Commodity Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 2829 |
| Directory | CIS |
| Families | 2829 |
| Family Description | Hid Quartz Metal Halide Lamps |
| Finish | Clear |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Initial Intensity | 42000 Lumen |
| InvoiceDescription | MS400BUONLYED37 6/CS 1/SKU;MH LMP |
| Item Number | 64038 |
| LANGUAGE STRATEGY | ENGLISH/FRENCH/SPANISH |
| Lamp Type | PULSE START |
| Life In Hour | 20000 |
| Long Description | HID LAMP, METAL HALIDE TYPE; CLEAR COLOR; 6 STANDARD PACKAGE; 400 W WATTAGE; EX39 MOGUL BASE TYPE; 20000 LIFE IN HOUR; ED37 SHAPE DESIGNATION; 4000; 65 COLOR RENDERING INDEX; 42000 LUMEN INITIAL INTENSITY; BASE UP +/-15 DEGREE OPERATING POSITION |
| MERCHANDISEBYAPPLICATION | Specialty |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Operating Position | Base Up +/-15 Degree |
| Product Description | MH LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Metal halide lamp HID |
| ProductLine | SYL |
| RATED LUMENS | 42,000 |
| RATED WATTS | 400.00 W WTT |
| Rated Voltage | 135.00 V V |
| Shape | ED37 |
| Shape Designation | ED37 |
| Standard Package | 6 |
| TIER CATEGORY | Value Added |
| Type | Metal Halide |
| UNSPSC | 39101614 |
| UPC | 04613564038 |
| VALUE ADD | YES |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | 135 V |
| Wattage | 400 WTT;400 W |