| Manufacturer Name | SYLVANIA / LEDVANCE LLC |
| MfgPartNo | QHE-2X40DL/UNV-ISN-SC/49429 |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Intensity 2500/2800/3150 Lumen (Rated), 4750/5670/5990 Lumen (System), 4275/4875/5395 Lumen (Mean); System Efficacy 85/95/97 Lumen per Watt; Ballast Efficiency Factor 1.34/1.7/1.94; Application Commercial, Retail, Hospitality, I |
| Amperage Rating | 120-277 V |
| Approval | UL, CSA, FCC |
| Ballast Factor | 1.07 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | QUICKTRONIC[R] |
| Catalog Number | QHE-2X40DL/UNV-ISN-SC/49429 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73112 |
| Commodity Description | Electronic Linear Fluorescent Ballasts |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 3352 |
| Directory | CIS |
| Families | 3352 |
| Family Description | Electronic Linear Fluorescent Ballasts |
| Frequency Rating | 60 Hertz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 0.56/0.26 Amp (FT40T5), 0.54/0.24 Amp (FT40DL/28W/SS), 0.41/0.18 Amp (FT40DL/25W/SS) |
| Input Power | 68/67 Watt (FT40T5), 64/63 Watt (FT40DL/28W/SS), 50/49 Watt (FT40DL/25W/SS) |
| Input Voltage | 120 to 277 Volt AC |
| InvoiceDescription | QHE2X40DLUNVISNSC 10/CS 1/SKU;FLU BLST |
| Item Number | 49429 |
| LAMP WATTAGE | 40 Watt |
| Lamp Type | FT40T5, FT40DL/28W/SS, FT40DL/25W/SS |
| Long Description | ELECTRONIC LINEAR FLUORESCENT BALLAST, HIGH EFFICIENCY TYPE; 9.469 INCH LENGTH X 1.63 INCH WIDTH X 1.07 INCH HEIGHT SIZE; 0 DEG F MIN. STARTING TEMPERATURE; 10 PERCENT MAX. THD; 60 HERTZ FREQUENCY RATING; UL, CSA, FCC APPROVAL; 2 LAMP(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum THD | 10 Percent |
| Minimum Starting Temperature | 0 Deg F |
| Noun | * |
| Number Of Lamps | 2 |
| Power Factor | 0.98 |
| Product Description | FLU BLST |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Lamp ballasts |
| ProductLine | SYL |
| Size | 9.469 Inch Length x 1.63 Inch Width x 1.07 Inch Height |
| Starting Type | Instant |
| Type | Ballasts And Lighting Controls;High Efficiency |
| UNSPSC | 39111801 |
| UPC | 04613549429 |
| Vendor Name | LEDVANCE LLC |
| Vendor Number | 046135 |
| Vendor Short Name | SYL |
| Voltage Rating | 72 |
| Wiring | Parallel |