| Manufacturer Name | WOODHEAD/MOLEX (DANIEL WOODHEAD) |
| MfgPartNo | 22803 |
| Additional Information | Contact Material Solid Brass; Chain Material Zinc Plated Steel; Color Yellow; Number of Poles 2; Temperature Rating -4 to 194 Deg F; Includes (1) Chain; Approval UL, CSA |
| Amperage Rating | 25 A |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Brad Harrison [R] |
| Catalog Number | 22803 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | None |
| Connection | Push to Lock |
| CountryOfOrigin | USA |
| Current Rating | 25 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Directory | CIS |
| Environmental Conditions | None |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | DB 2P MSPG YELLOW 1' CHAIN;600V 25A SHORTING PLUG |
| Item Number | 22803 |
| Long Description | SAFETY PLUG, MALE SHORTING PLUG TYPE; NITRILE/PVC MATERIAL; 1-1/4 INCH WIDTH X 1-3/4 INCH HEIGHT SIZE; FS/FD BOX USED ON; 600 VOLT AC/DC VOLTAGE RATING; 25 AMP CURRENT RATING; BRAD HARRISON [R] BRAND; CONTACT MATERIAL SOLID BRASS |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nitrile/PVC |
| Noun | * |
| Orientation | None |
| Product Description | 600V 25A SHORTING PLUG |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Circular connectors |
| ProductLine | WOOD |
| Size | None;1-1/4 Inch Width x 1-3/4 Inch Height |
| Temperature Rating Maximum | None |
| Temperature Rating Minimum | None |
| Type | Die Block;Male Shorting Plug |
| UNSPSC | 39121413 |
| UPC | 78678822803 |
| Used On | FS/FD Box |
| Vendor Name | WOODHEAD/AERO-MOTIVE/BRAD HARRISON/DANIEL WOODHEAD |
| Vendor Number | 786788 |
| Vendor Short Name | WOOD |
| Voltage Rating | 600V AC;600 Volt AC/DC |